З чого складаються сльози?

Сльози виникають у наших очах, коли ми оплакуємо втрату коханої людини, переживаємо «почуття» від зворушливої сцени або просто ріжемо цибулю на вечерю...
Фото ілюстративне

Дехто стверджує, що рідко плачуть; інші кажуть, що найменший вітерець відкриває шлюзи.

Вони виникають у наших очах, коли ми сумуємо за коханою людиною, переживаємо «почуття» від зворушливої сцени в романтичній комедії або просто ріжемо цибулю на вечерю: сльози, незалежно від того, чи ллєте їх часто чи зовсім рідко є повсюдною частиною людського досвіду.

Ви можете думати про сльози як про воду. Але з чого насправді складаються сльози?

Виявляється, існує три різні типи сліз, які відрізняються за своїм складом, розповіла Live Science Даніела Ерінг, доцент кафедри оптометрії в Плімутському університеті у Великобританії.

Ймовірно, вам найбільше знайомі емоційні сльози, які люди проливають від смутку після розлучення або від радості, бачачи друга після багатьох років, проведених у розлуці. Але люди виробляють два інших типи сліз: базальні сльози, які пом’якшують око, постачають тканини поживними речовинами та видаляють сміття; та рефлекторні сльози, які утворюються у відповідь на подразники, такі як дим або хімічні речовини, що виділяються при подрібненні цибулі.

За словами Орінга, базальні сльози містять багато іонів солей та інших електролітів, а також білків з антимікробними властивостями. Ці білки включають ліпокалін, який зв’язує і руйнує певні сполуки в мікробах, і лізоцим, фермент, який вбиває бактерії, руйнуючи їх клітинні стінки, сказала вона.

З іншого боку, рефлекторні та емоційні сльози мають більш високий вміст води та меншу концентрацію жирів та білків, ніж базальні сльози. Деякі вчені повідомили, що порівняно з рефлекторними сльозами, емоційні сльози містять вищі концентрації гормонів, які зазвичай виділяються, коли організм перебуває у стані стресу.

Після створення всі ці сльози утворюють тонку плівку, яка покриває та живить рогівку, прозору тканину на передній частині ока. Ця слізна плівка складається із трьох окремих шарів. Зовні на повіках знаходиться маслянистий шар, що виробляється мейбомієвими залозами, який запобігає висиханню очей. Наступний шар рідкий і змащує око; він виробляється в основному слізною залозою, яка також додає білки, кисень та електроліти. Внутрішній шар, найближчий до рогівки, містить білок, схожий на слиз, званий муцином, який допомагає слізній плівці прилипати до поверхні ока.

За словами Ерінга, люди виробляють від 1 до 4 мікролітрів сліз на хвилину – або від 1,44 до 5,76 мілілітрів на день – у середньому. Це перш за все базальні сльози, які проливаються постійно, а не емоційні та рефлекторні сльози, що утворюються у відповідь на подразники. Однак цей обсяг може суттєво змінюватись в залежності від того, чим ви займаєтеся.

Сльози випливають із очей через слізні протоки. Але оскільки емоційні та рефлекторні сльози зазвичай випливають потоком, а не цівком, вони часто можуть вилитися з ока, а не стекти нормально.

Якщо кількість або якість ваших сліз знижується настільки, що ваші очі не залишаються змазаними, у вас може розвинутись сухість очей, від якої страждають 16 мільйонів американців.

За словами Ерінга, ризик цього поширеного захворювання підвищують багато факторів, у тому числі куріння, погане харчування та надмірний час, проведений, дивлячись на екрани комп’ютерів і недостатньо моргаючи. З віком ми стаємо більш сприйнятливими до розвитку цього захворювання, оскільки наші слізні залози також перестають працювати. Деякі захворювання також можуть збільшити ймовірність появи сухості очей, наприклад синдром Шегрена – аутоімунне захворювання, при якому власні імунні клітини організму ушкоджують слізні залози, що зволожують очі.

Люди із синдромом Шегрена не можуть навіть виробляти рефлекторні сльози. «Навіть якщо їм щось потрапить у око, наприклад, вія чи щось у цьому роді, — сказав Ерінг, — у них просто не має здатності виробляти сльози».

Читайте також: Вчені створюють синтетичні людські ембріони, використовуючи стовбурові клітини.

Поділитися:
Категорії
Наука і технології
Стрічка новин

Читайте також: