Вчені знайшли 5-й, невідомий раніше, шар Землі

У самому центрі Землі, всередині внутрішнього ядра знаходиться розпечена тверда куля із сплаву заліза та нікелю діаметром 1350 кілометрів...
У Землі знайшли 5-й, невідомий раніше шар / ілюстративне фото

Відкриття вчених із Австралійського національного університету, стаття яких опублікована в журналі Nature Communications, додає п’яту геосферу.

Кожен школяр, у якого хороші позначки з географії, знає, що діаметр Землі становить приблизно 12 750 кілометрів, а складається планета з чотирьох шарів: твердої кори, в’язкої мантії, рідкого зовнішнього ядра (магми) та твердого металевого внутрішнього ядра діаметром приблизно 2440 кілометрів.

Відкритий п’ятий: у самому центрі Землі, всередині внутрішнього ядра знаходиться розпечена тверда куля із сплаву заліза та нікелю діаметром 1350 кілометрів.

Такого висновку дослідники дійшли, аналізуючи поведінку сейсмічних хвиль від приблизно 200 землетрусів магнітудою вище шести балів, що сталися в останнє десятиліття. Ці хвилі, як пінг-понгові кульки, рикошетять туди-сюди всередині планети, ударяючись об кору і повертаючись назад.

По дорозі вони зустрічаються з різними перешкодами, що відбивається на їх формі та траєкторії, завдяки чому можна визначити контури внутрішніх структур Землі.

І «зовнішнє» внутрішнє ядро, і така, що входить до нього, нещодавно відкрита сфера, розпечені до таких температур, за яких метали мали б розплавитися — 5500–6000 градусів за Цельсієм. Однак через неймовірно високий тиск у центрі планети залізо-нікелевий сплав, з якого вони складаються, залишається у твердому стані. Це пояснив керівник відділу сейсмології та математичної геофізики Школи наук про землю Австралійського національного університету Хрвоже Ткальчич.

«Мені подобається думати про внутрішнє ядро як про планету всередині планети. І справді, це тверда куля розміром приблизно з Плутон і лише трохи менше Місяця. А якби ми якимось чином демонтували Землю, прибравши з неї зовнішні геосфери, внутрішнє ядро сяяло б як зірка, тому що його температура відповідає температурі поверхні Сонця», — сказав Ткальчич.

Читайте також: На межі ядра та мантії Землі виявили кремнієвий “сніг”.

Поділитися:
Категорії
Наука і технології
Стрічка новин

Читайте також: