Вчені винайшли антибіотик, який «змінює форму» для боротьби з супербактеріями

Вчені розробили новий антибіотик, який «змінює форму» для боротьби зі стійкими до ліків бактеріями, але його ще не випробували на людях...
Вчені розробили новий суперантибіотик / фото: SEBASTIAN KAULITZKI/SCIENCE PHOTO LIBRARY

Поширення стійких до ліків «супербактерій» — включно з бактеріями, які еволюціонували, щоб перешкоджати навіть найпотужнішим антибіотикам — становить дедалі зростаючу загрозу громадському здоров’ю. Тепер вчені винайшли новий тип антибіотика, який може знищити ці мікроби шляхом швидкого перегрупування своїх атомів і, таким чином, зміни його форми.

Але вони ще не дослідили дію цього препарату на людях, повідомляє видання Live Science.

Щоб створити новий антибіотик, дослідники використали «хімію клацання» — високоефективні хімічні реакції, які можуть швидко й надійно «з’єднувати» різні хімічні будівельні блоки, наприклад дві половинки пряжки ременя безпеки.

 «Хімія кліків дозволяє нам швидко відкривати функціональні молекули», — сказав старший автор дослідження Джон Мозес.

Новий антибіотик по суті об’єднує існуючий антибіотик під назвою ванкоміцин з молекулою під назвою бульвален, чиї атоми можуть легко міняти місцями і таким чином влаштовуватися в більш ніж мільйон можливих конфігурацій. Ця молекула, що жонглює атомами, послужила ідеальним ядром для нового антибіотика. Дві ванкоміцинові «боєголовки» приєднані до цього ядра, що змінює форму, по одній на кожному кінці.

Ванкоміцин  — це потужний антибіотик, який використовується для лікування серйозних «грампозитивних» бактеріальних інфекцій, тобто інфекцій, викликаних бактеріями зі специфічним типом клітинної стінки. Щоб знищити ці мікроби, препарат зв’язується зі стінкою бактеріальної клітини та послаблює її, спричиняючи витік вмісту клітини та загибель мікроба.

На жаль, різні бактерії виробили стійкість до ванкоміцину. Ці резистентні мікроби включають стійкі до ванкоміцину ентерококи (VRE), які в США спричинили приблизно 54 500 інфекцій серед госпіталізованих пацієнтів і 5400 смертей у 2017 році.

У порівнянні зі звичайним ванкоміцином, препарат, що змінює форму, міг мати більше інструментів для знищення бактерій, повідомила команда розробників.

“Наразі ми не знаємо”, як саме новий антибіотик долає резистентність, сказав Мозес. «Але одне можна сказати напевно, — додав він, — бактерії раніше не стикалися з препаратами, що змінюють форму, тому це створить певний рівень хаосу в системі», – підсумував Мозес.

Читайте також: Вчені продовжують підтверджувати користь 4-денного робочого тижня.

Поділитися:
Категорії
Наука і технології
Стрічка новин

Читайте також: