Астрономи розгадали таємницю народження квазарів

Вчені розкрили одну з великих загадок квазарів - найяскравіших і найпотужніших об'єктів у Всесвіті - виявивши, що ті запалюються при зіткненні галактик...
Зображення квазара P172+18 / фото: ESO-M KORNMESSER

Вчені розкрили одну з великих загадок квазарів – найяскравіших і найпотужніших об’єктів у Всесвіті – виявивши, що ті запалюються при зіткненні галактик, пише ERR.

Квазари – це астрономічні об’єкти, які є надмасивною чорною дірою, що активно поглинає навколишню речовину. У результаті цього процесу, під впливом гравітації і величезного тертя, речовина нагрівається дуже високих температур. В результаті квазар виділяє в тисячу разів більше енергії, ніж Чумацький Шлях, що містить від 200 до 400 мільярдів зірок.

Вперше квазари було виявлено 60 років тому. Ці астрономічні об’єкти можуть сяяти так само яскраво, як трильйон зірок, упакованих в об’єм, який можна порівняти з нашою Сонячною системою. Протягом десятиліть, що минули відколи вони були відкриті, для вчених залишалося загадкою, що могло викликати таку потужну активність. Нова наукова робота під керівництвом дослідників з університетів Шеффілда та Хартфордшира показала, що це відбувається внаслідок зіткнення галактик.

Ці явища були виявлені, коли дослідники помітили на знімках, зроблених за допомогою телескопа Ісаака Ньютона в Ла-Пальмі, спотворені структури у зовнішніх галузях з квазарами.

У центрі більшості галактик знаходяться надмасивні чорні дірки. При цьому часто в зоряних скупченнях є і значна кількість газу. Він найчастіше знаходиться на великій відстані від центру, поза досяжністю чорних дірок. Зіткнення між галактиками призводить до того, що газ зміщується. Безпосередньо перед тим, як його поглинуть чорна діра, вона вивільняє величезну кількість енергії у вигляді випромінювання, що призводить до характерного блиску квазара.

Запалення квазара може мати драматичні наслідки для цілих галактик — у результаті вони можуть втратити весь свій газ, що завадить формуванню нових зірок у наступні мільярди років.

Дослідники порівняли спостереження за 48 квазарами та їхніми галактиками із зображеннями більш ніж 100 зоряних скупчень без цих яскравих астрономічних об’єктів. В результаті вони дійшли висновку, що галактики з квазарами приблизно втричі частіше взаємодіють чи стикаються з іншими галактиками.

Дослідження зробило значний крок уперед у нашому розумінні того, як з’являються та “живляться” ці потужні об’єкти.

“Квазари – одне з найекстремальніших явищ у Всесвіті, і те, що ми бачимо, ймовірно, є майбутнім нашої власної галактики Чумацький Шлях, коли вона зіткнеться з галактикою Андромеди приблизно через п’ять мільярдів років. – каже Професор Клайв Тедхантер з факультету фізики та астрономії Шефілдського університету. — Дуже цікаво спостерігати за цими подіями і, нарешті, зрозуміти, чому вони відбуваються. На щастя, Землі такий апокаліптичний епізод не загрожує досить довго».

Читайте також: NASA опублікувало унікальне відео, зняте навколо Землі.

Поділитися:
Категорії
Наука і технології
Стрічка новин

Читайте також: