В мексиканському Чичен-В’єхо виявлені будинки еліти майя

Археологи, які працюють на півночі півострова Юкатан у Мексиці, оголосили про відкриття групи стародавніх споруд поблизу міста майя Чичен-Іца V ст. нашої ери...
У Чичен-В’єхо виявлені будинки еліти майя / фото: Jonatan Cortes

Археологи, які працюють на півночі півострова Юкатан у Мексиці, оголосили про відкриття групи стародавніх споруд поблизу міста майя Чичен-Іца V століття нашої ери. Будівлі утворили розкішний житловий комплекс, у якому жили «контролюючі еліти» священного міста. Цей район став відомий як Чичен-В’єхо, пише Ancient-Origins.

Чічен-В’єхо: Відкриття для археології майя

Археологічний комплекс Чичен-Іца, що приваблює близько 2 мільйонів відвідувачів на рік, є об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО та є одним із найпопулярніших туристичних місць у Мексиці. Після заснування в 5 столітті нашої ери місто мало регіональну популярність під час раннього посткласичного періоду майя, з 10 по 13 століття нашої ери.

Переважання Чичен-Іци в цей період відображено великими кам’яними монументами, спорудженими послідовними поколіннями правлячих родин. Хоча Чичен-Іца була покинута, коли іспанці прибули в 16 столітті, археологи розкопували це місце з 19 століття.

Однак досі жодних ознак житлових будинків не було виявлено, що робить відкриття в Чичен-В’єхо важливим для археології майя. Чичен-В’єхо — це місце археологічних розкопок приблизно за кілометр від знаменитих монументальних споруд Чичен-Іца.

Фото: Reuters

Розкопки храмів

Чичен-В’єхо зараз досліджують археологи з Національного інституту антропології та історії (INAH). Археолог Франциско Перес Руїс сказав, що «до цього відкриття в Чичен-Іці не було відомих житлових груп», але в цьому житловому комплексі жив могутній правитель регіону та вся його елітна родина.

В одному тлумаченні ім’я Чичен-Іца означає «чарівники води», оскільки слово «Іца» є поєднанням двох слів: itz означає магію та означає воду. Слово viejo означає «старий», тому назва цього району, Чичен-В’єхо, означає «старі маги води», що відноситься до найдавнішого рівня проживання в Чичен-Іца.

«Дослідження цих периферійних груп навколо центральної частини може розповісти нам про інші родини, інші групи, які складали це велике місто», — пояснив археолог INAH Хосе Осоріо Леон в ефірі CNN. «Мабуть, є більше житлових груп, які ще не досліджені», — додав Леон.

Фото: Reuters

Стародавній світ поклоніння тваринам і фалосам

Розташований приблизно за 800 метрів (2624 футів) на південь від Лас-Монхас-де-Чічен-Іца, територія, відома як Чичен-В’єхо, знаходиться під археологічними дослідженнями з 1998 року. Розміри 150 метрів (492 футів) з півночі на південь і 125 метрів (410 футів) зі сходу на захід він має вісім основних споруд, включаючи Храм Початкової Серії, Палац Фалосів, Будинок Равликів, Храм Сов, Галерею Мавп і Платформу Черепахи.

Фото:
Contacto Noticias

Дослідження 2008 року, опубліковане на Pueblos Originarios de América, описало Храм початкової серії як «єдину пірамідальну споруду» в групі. Побудований у чотири різні етапи, він складається з Estructura de los Estucos, Храму жертвоприношень, Храму колон Атлантів і самого Храму початкової серії.

Фото:
Contacto Noticias

Між тим, найбільшим комплексом у групі споруд є Палац Фалосів, який включає Будинок Фалосів з одинадцятьма склепінчастими кімнатами. Будинок равликів характеризується склепінчастим коридором у центрі, вирівняним зі сходу на захід, який з’єднує Patio de Los Phallos (Патіо пеніса) з площею, утвореною Будинком сов, Будинком мавп і Храм малих голів.

Фото:
Contacto Noticias

Нарешті, Платформа Черепахи — це кругла конструкція з двома сходинками, що нагадує форму великої черепахи. У дослідженні 2008 року археолог Луїс Мартос інтерпретував черепаху як символ «земного та водного елемента, пов’язаного з міфом про створення світу та сузір’ям Оріона».

Фото:
Contacto Noticias

Археолог INAH Хосе Осоріо Леон висловив переконання, що майбутнє дослідження житлових споруд розкриє таємниці про різні культури, які жили в місті Чичен-Іца, одному з найбільших стародавніх міст Америки.

Читайте також: У Мексиці археологи виявили поховання з сережками із зеленого кварцу

Поділитися:
Категорії
ІсторіяФото
Стрічка новин

Читайте також: