В Єрусалимі знайшли кам’яну квитанцію віком 2000 років

Сьогодні більшість квитанцій виготовляють з паперу, але приблизно 2000 років тому важливий фінансовий запис був записаний на набагато важчому матеріалі: камені...
Камінь довжиною 3,5 дюйма (9 сантиметрів) із вписаним фінансовим звітом / фото: Еліяху Янай

Стародавня фінансова операція з Єрусалиму, яка була «викладена в камені», відноситься до раннього римського періоду, повідомляє Live Science.

Сьогодні більшість квитанцій виготовляють з паперу, але приблизно 2000 років тому важливий фінансовий запис був записаний на набагато важчому матеріалі: камені.

Археологи знайшли написний доказ покупки на місці археологічних розкопок міста Давида в Єрусалимі. Напис на камені свє сім рядків частково збереженого тексту, в якому згадуються імена людей і суми грошей. Відповідно до нового дослідження, опублікованого в журналі «Atiqot», ці літери та цифри, ймовірно, є записом фінансової діяльності, можливо, виплати працівникам або людям, які мають борг.

«На перший погляд список імен і номерів може здатися нецікавим, але те, що така квитанція дійшла до нас, є рідкістю. Ця знахідка дозволяє зазирнути в повсякденне життя священного міста Єрусалим», – йдеться в заяві авторів дослідження, археологів Естер Ешель, професора Університету Бар-Ілан, і Нахшона Сзантона, археолога Ізраїльського управління старожитностей.

Розбірливі частини тексту квитанції включають прізвища та номери. Наприклад, один рядок містить Шимон, популярне біблійне чоловіче ім’я раннього римського періоду (37 р. до н. е. – 70 р. н. е.), кажуть дослідники. Після назви йде єврейська літера mem, абревіатура від ma’ot — іврит означає «гроші».

Камінь був знайдений у купі сміття під час розкопок у 2016 році на Паломницькій дорозі, головній магістралі, якою в той час часто подорожували. Приблизно на рубежі першого тисячоліття, коли Єрусалим і прилеглий регіон були провінцією Римської імперії, ця дорога, ймовірно, була комерційним центром, згідно з попередніми знахідками кам’яних ваг і мірних столів, які, ймовірно, були частиною стародавньої торгівлі. Дорога простягалася приблизно на третину милі (600 метрів), з’єднуючи міські ворота Єрусалиму з воротами Храмової гори та Другого храму, який римляни зруйнували в 70 році нашої ери.

Чотири інші написи на івриті, написані на камені, подібні тим, що містять імена, за якими йдуть цифри, були знайдені в регіоні, але це перший у своєму роді в Єрусалимі, кажуть дослідники. Тип напису та каменю, а також його схожість з іншими каменями допомогли археологам датувати його між першим століттям до нашої ери і перше століття нашої ери

Цілком імовірно, що той, хто створив єврейський напис, використовував гострий інструмент на кришці з крейди, додають дослідники.

Читайте також: 1100-річний нагрудний знак для захисту від зла знайшли у Болгарії.

Поділитися:
Категорії
Історія
Стрічка новин

Читайте також: