1100-річний нагрудний знак для захисту від зла знайшли у Болгарії

Дослідники стверджують, що напис на 1100-річному нагруднику, знайденому у фортеці в Болгарії, може містити один із найдавніших прикладів кириличного тексту...
1100-річний нагрудний знак для захисту від зла, написаний на свинцевій пластині
Фото: Courtesy Ivailo Kanev

Дослідники стверджують, що напис на 1100-річному нагруднику, знайденому в руїнах фортеці в Болгарії, може містити один із найдавніших відомих прикладів кириличного тексту, повідомляє Live Science.

«Текст був написаний на свинцевій пластині, яку носили на грудях, щоб захистити того, хто її носить, від неприємностей і зла», — сказав Івайло Канев, археолог з Національного музею Болгарії, який очолює групу розкопок фортеці, що знаходиться на кордоні між Грецією та Болгарією.

У написі йдеться про двох прохачів на ім’я Павло та Димитар, сказав Канєв.

“Ким були прохачі Павло і Димитар, невідомо, але, швидше за все, Димитар брав участь у гарнізоні, оселився у фортеці і був родичем Павла”, – сказав Канєв.

Напис датується часами царя Симеона I (також відомого як Симеон Великий), який правив Болгарським царством між 893 і 927 роками, сказав Канєв. У цей час цар розширив імперію, почавши військові походи проти Візантії.

Один із найдавніших кириличних текстів?

Кирилиця, яка використовується у мовах Євразії, була розроблена в середні віки.

«Цей текст, ймовірно, потрапив у фортецю в період між 916 і 927 роками і був привезений болгарським військовим гарнізоном», – сказав Канєв.

До цього відкриття найдавніші кириличні тексти, що збереглися, датуються 921 роком. Отже, щойно виявлений напис є одним із найдавніших кириличних текстів, які коли-небудь були знайдені, сказав Канєв.

Канєв повідомив, що в майбутньому планує опублікувати детальний опис напису та фортеці.

«Це дуже цікава знахідка, яка заслужено викликає інтерес», — повідомив Явор Мілтенов, дослідник з Інституту болгарської мови Болгарської академії наук. «Нам потрібно буде побачити повну публікацію напису та контекст, у якому він був знайдений, перш ніж ми зможемо точно визначити його дату».

Читайте також: У Перу археологи знайшли гробницю культури Ічма.

Поділитися:
Категорії
Історія
Стрічка новин

Читайте також: