У Польщі знайдені денари Болеслава Сміливого і незвичайний амулет

Артефакти 11-12 ст., в т.ч денарії Болеслава Сміливого, наконечник булави та незвичайний амулет були виявлені під час археологічних розкопок у Дароміні ...
Фото: Marek Florek

Артефакти 11-12 ст., в т.ч денарії Болеслава Сміливого, наконечник булави та незвичайний свинцевий амулет були виявлені під час археологічних розкопок у Дароміні Сандомирського району. Це може свідчити про те, що в середньовічному поселенні був лицарський двір, повідомляє видання Наука у Польщі.

«Це надзвичайно цікавий і раніше невідомий археологічний об’єкт», – сказав PAP доктор Марек Флорек з Інституту археології Університету Марії Кюрі-Склодовської в Любліні.

Дослідження в Дароміні (ґміна Вільчице, Свєнтокшиське воєводство) проводила асоціація Nadwiślańska Grupa Poszukiwawcza „Szansa”. Під час пошуку, крім доісторичних матеріалів, напр. знайдено уламок мідної сокири доби бронзи, застібку та два денарії римської доби, багату колекцію артефактів раннього середньовіччя XI-XII ст.

«Окрім уламків кераміки, це: монети, в тому числі денарії Болеслава Сміливого, прикраси зі срібла, свинцю та мідних сплавів, свинцеві та бронзові хрести, предмети повсякденного вжитку, такі як ножі та кремінні замки, свинцеві та залізні гирі, покриті бронзою, мілітарі та елементи кінного спорядження», – повідомив дослідник.

Він зазначив, що деякі з них, наприклад, свинцевий хрест, бронзовий хрест, прикрашений емаллю, великі скроневі кільця з мідного дроту, деякі срібні прикраси, аплікація із зображенням вершника, були імпортом із ранньосередньовічної Русі чи Прибалтики, зокрема Скандинавії. , або їх імітації .

Особливу увагу привертають знахідки елітного характеру, що вказує на унікальність ранньосередньовічного поселення в Дароміно. Крім речей іноземного походження, особливо прикрас, тут представлені: свинцева головка булави та невелике бронзове зображення коня.

«Булави в ранньому середньовіччі, як і пізніше, були не лише зброєю, а й, можливо, насамперед символом військової могутності. З іншого боку, невелике зображення коня з бронзи, ймовірно, є декоративним елементом так званої шпори лютомірського типу. Такі шпори носили лицарські еліти ранньої держави П’ястів», – зазначив археолог.

Також він розповів, що винятковою знахідкою є свинцева підвіска із схематичним зображенням фігури людини з одного боку та невстановленим символом з іншого, можливо, амулетом. «Це не має аналогів серед доісторичних чи середньовічних пам’яток, відомих із польських земель», – підкреслив він.

Доктор Флорек повідомив, що предмети, знайдені в Дароміно, особливо елітного характеру, вказують на те, що лицарський двір міг розташовуватися там в 11-12 століттях.

«Непрямою передумовою на користь такої інтерпретації також, здається, є бочкоподібні та багатогранні залізні гирі, вкриті бронзою, знайдені там. Такі гирі в ранньосередньовічній Північній і Центральній Європі використовувалися переважно в міжміській торгівлі та використовувалися купцями для зважування срібла. Проте в країні перших П’ястів вони також служили еквівалентом грошових грошей», – зазначив він.

«З розповіді Ібрагіма ібн Якуба, єврейського купця з Іспанії, який дістався польських земель у 1060-х роках, ми знаємо, що Мєшко I мав збирати податки у формі ваг і використовувати їх для виплати платні (зарплати) своїм команда. Тому, якщо в Даромині в XI-XII століттях існував лицарський двір, то їх наявність, а також елементи озброєння та елітні предмети не повинні дивувати», – додав археолог.

Артефакти з Дароміну наразі зберігаються в Сандомирському відділенні Воєводського управління охорони пам’яток у Кельце, після повного наукового вивчення їх буде передано до Музею замку в Сандомирі.

Читайте також: У Польщі знайдено скарб з 1000 монет.

Поділитися:
Категорії
ІсторіяФото
Стрічка новин

Читайте також: