У Китаї знайдено 2400-річний унітаз, яким користувалися імператори

Археологи знайшли нижню половину унітазу з ручним змивом, який датується 2400 роками в археологічній пам’ятці Юеян у китайській провінції Шеньсі...
Фото: China Daily

Археологи знайшли нижню половину унітазу з ручним змивом, який датується 2400 роками в археологічній пам’ятці Юеян у китайській провінції Шеньсі. Юеян був столицею під час багатьох стародавніх китайських династій. Це, ймовірно, розкриє багато про харчові звички стародавніх людей, проаналізувавши зразки ґрунту, взяті з унітазу, пише Ancient-Origins.

Це був не просто туалет для мирян, а, швидше за все, ним користувалися високопоставлені члени суспільства, такі як Цінь Сяогон (381-338 до н. е.) або його батько Цінь Сяньгун (424-362 до н. е.), під час Період воюючих царств (475-221 рр. до н. е.), або Лю Бан (206 р. до н. е. – 220 рр. н. е.), перший імператор династії Хань. Верхня половина унітазу не була знайдена, тому дослідники не впевнені, присідали чи сиділи його користувачі.

Технологічно розвинуте суспільство

 «Це перший і єдиний унітаз зі змивом, знайдений у Китаї», — сказав археолог Лю Жуй China Daily.

Це відкриття дає уявлення про рівень технологічного прогресу, досягнутого королівством Цинь і династією Хань. Уміння побудувати та використовувати змивний туалет вимагало знань про водопостачання, поводження з відходами та гігієнічні практики, які не були широко поширені в той час. Це відкриття також проливає світло на повсякденне життя членів еліти суспільства, які жили в палацовому комплексі та мали доступ до таких передових засобів.

Конструкція туалету, яка включала трубу, яка впадала у зовнішню яму, підкреслює важливість санітарії в стародавньому Китаї. У той період кімнатні туалети були рідкістю, і використання такої технології, ймовірно, було обмежене невеликою частиною населення. Розкопки туалету надали конкретні докази того, що стародавнє китайське суспільство намагалося підтримувати чистоту та гігієну.

Окрім фізичних залишків туалету, археологи також аналізують зразки ґрунту, взяті з місця розкопок. Зразки ґрунту можуть виявити інформацію про дієту та здоров’я людей, які користувалися туалетом.

Історія відкриття унітаза зі зливом

Відкриття унітазу зі змивом у Китаї є значущим, оскільки воно передує загальновизнаній історії унітазів зі змивом, які, як вважають, були винайдені наприкінці 16 століття. Винахід унітазу зі змивом зазвичай приписують Джону Харінгтону, який розробив його для королеви Єлизавети I.

Однак відкриття в Китаї показує, що концепція туалету зі змивом не була зовсім невідома в інших частинах світу, і технологія, можливо, була незалежно розроблена в різних регіонах. Насправді найдавніші свідчення походять із цивілізації долини Інду приблизно за 2500 років до нашої ери!

Стародавні греки та римляни також мали елементарні туалети зі змивом, але вони були доступні лише для багатих і часто підключалися до громадських каналізаційних систем.

Стародавній римський комунальний туалет. Фото: EvrenKalinbacak

У середні віки в Європі над річками часто будували туалети, які допомагали змивати відходи.

Перший «сучасний» туалет зі змивом був винайдений сером Джоном Гаррінгтоном, хрещеником королеви Англії Єлизавети I, у 1596 році. Його проект використовував воду з цистерни для змивання відходів у трубу у вигрібну яму. Незважаючи на те, що дизайн Харрінгтона був інноваційним, він не отримав широкого поширення в той час.

Лише в середині 19 століття сучасний унітаз зі змивом став широко використовуватися. У 1851 році англійський сантехнік на ім’я Джордж Дженнінгс винайшов громадський туалет зі змивом, який був встановлений у Кришталевому палаці, великому виставковому залі в Лондоні. Його конструкція мала клапан, який можна було промити, потягнувши за ланцюг. Цей дизайн мав величезний успіх і незабаром поширився по всьому світу.

Читайте також: В мексиканському Чичен-В’єхо виявлені будинки еліти майя.

Поділитися:
Категорії
Історія
Стрічка новин

Читайте також: