Таємниця метеоритного залізного кинджала Тутанхамона

Кинджал має тонко виготовлене лезо з однорідного металу, а рукоятка виготовлена з чистого золота та прикрашена перегородчастою обробкою...
Фото: Bridgeman Images

У 1922 році археологи під керівництвом Говарда Картера виявили гробницю Тутанхамона, єгипетського фараона, який був останнім членом своєї королівської родини, що правив наприкінці XVIII династії, пише Heritagedaily.

Відкриття викликало ажіотаж у ЗМІ. У гробниці виявили 5398 предметів, серед яких: труна з цільного золота, маска для обличчя, трони, луки для стрільби, чаша з лотосом, два фетиші іміту,  меблі, їжа, вино, сандалі, білизна.

Серед артефактів були набір залізних лез, які нагадують PeseshKaf, інструмент, який використовувався в «церемонії відкриття рота», ритуалі, який виконували для померлих, щоб вони могли дихати, говорити, їсти і пити в загробному житті.

Одним із цих клинків є залізний кинджал із декоративними золотими ножнами, майстерно виготовлений стародавнім ковалем.

Архів Говарда Картера описує кинджал як такий, що має тонко виготовлене лезо з однорідного металу, а рукоятка виготовлена з чистого золота та прикрашена перегородчастою обробкою та зернистістю, що закінчується прикрасою із гірського кришталю. З одного боку золоті ножни прикрашає квітковий мотив лілії, а з іншого — візерунок із пір’я, що завершується головою шакала.

  Два кинджали, знайдені в гробниці Тутанхамона – праворуч – метеоритний кинджал / фото: Bridgeman Images

Приклади сучасної виплавки в Єгипті за часів 18-ї династії для виробництва заліза дуже рідкісні, і, ймовірно, вироблялося залізо низької якості. Оскільки інші леза, знайдені в гробниці, відносно грубі, багато вчених припускають, що декоративний кинджал був імпортований до Єгипту, можливо, як королівський подарунок із сусідньої території чи королівства.

Дипломатичні документи (Амарнські листи), які датуються 14 століттям до нашої ери, згадують королівські подарунки із заліза, передані фараонам Єгипту ще до правління Тутанхамона. Цікаво, що в одному з цих документів зазначається, що Тушратта, цар Мітанні, надіслав залізні предмети Аменхотепу III (можливо, дідові Тутанхамона), у списку якого згадуються залізні леза.

З 1960-х років дослідники припускали, що вміст нікелю в лезі вказує на метеоритне походження. А останнє дослідження 2016 року, проведене на основі аналізу рентгенівської флуоресцентної спектрометрії, вказує на те, що лезо в основному складається з заліза (Fe), 10,8% нікелю (Ni) і 0,58% кобальту (Co).

У цьому дослідженні порівняли склад леза з 11 метеоритами загальновідомого складу та 11 сертифікованими еталонними матеріалами зі сталі. Вчені дійшли висновку, що склад і однорідність леза тісно корелюють із складом і однорідністю метеорита з джерела позаземного походження.

Це додатково підтверджується дослідженням, опублікованим у лютому 2022 року, у якому проводився неруйнівний двовимірний хімічний аналіз. Науковці припускають, що метеорит-джерело лопаті є октаедритом, одним із найпоширеніших структурних класів залізних метеоритів.

Читайте також: Як виглядали давньоєгипетські піраміди, коли були побудовані?

Поділитися:
Категорії
Історія
Стрічка новин

Читайте також: