Шматок тирійського пурпуру, знайдений під час розкопок Карлайла

Археологи з проекту «Роман Карлайл» знайшли рідкісний шматок тиріанського пурпуру на території крикетного клубу «Карлайл» у Карлайлі, Англія....
стародавня фреска
Фото: Wardell Armstrong

Археологи з проекту «Роман Карлайл» знайшли рідкісний шматок тиріанського пурпуру на території крикетного клубу «Карлайл» у Карлайлі, Англія, повідомляє Heritage Daily.

Проект зосереджується на розкопках римської лазні, знайденої в 2017 році. Лазня розташована поблизу римського форту Укселодунум (що означає «високий форт»), також відомого як Петріана, в районі Карлайл, Стенвікс.

Укселодунум був побудований для контролю над територіями на захід від сучасного Карлайла та важливою переправою на річці Еден. У форті стояв гарнізон Ала Петріана, кавалерійського загону чисельністю 1000 осіб, усі члени якого отримали римське громадянство за хоробрість на полі.

Попередні розкопки в лазні виявили колосальні голови з пісковика із зображенням римських богів, а також вигравірувані дорогоцінні камені, відомі як інталії, статуетки, кістки тварин і плитки з імперським тисненням.

Під час останнього сезону розкопок археологи знайшли загадковий згусток м’якої фіолетової речовини. Речовина була протестована дослідниками з Університету Ньюкасла, виявивши, що вона містить рівень брому та бджолиного воску.

За словами дослідників, ця речовина є тирійським пурпуром, кольоровим барвником, який асоціюється з імператорським двором у Римській імперії. Тірський пурпур виділяється кількома видами хижих морських равликів родини Muricidae, кам’яних равликів, спочатку відомих під назвою Murex.

Френк Джієкко, технічний директор компанії Wardell Armstrong, сказав: «Протягом тисячоліть тиріанський фіолетовий був найдорожчим і затребуваним кольором у світі. Його присутність у Карлайлі в поєднанні з іншими доказами розкопок посилює гіпотезу про те, що будівля певним чином була пов’язана з імператорським двором імператора Септимія Севера, який знаходився в Йорку, і, можливо, пов’язаний з імператорським візитом до Карлайла».

«Це єдиний відомий нам приклад у Північній Європі – можливо, єдиний приклад твердого зразка пігменту у формі невикористаного пігменту фарби будь-де в Римській імперії. Приклади цього були знайдені в настінних розписах (наприклад, у Помпеях) і в деяких розписних трунах високого статусу з римської провінції Єгипет», – сказав Джієкко.

Читайте також: Проект реставрації відкриває непошкоджені бункери часів Другої світової війни

Поділитися:
Категорії
Історія
Стрічка новин

Читайте також: