Псусеннес: срібний фараон зі скарбами, як у Тутанхамона

Серед хаосу Другої світової війни в Західній Європі французький археолог на ім’я П’єр Монте в 1940 році розкопав приголомшливий скарб у Танісі, Єгипет...
Срібна труна Псусенна I / фото: Aidan McRae Thomson

Серед хаосу Другої світової війни в Західній Європі французький археолог на ім’я П’єр Монте в 1940 році розкопав приголомшливий скарб у Танісі, Єгипет. Знахідка була на рівні з легендарним відкриттям незайманої гробниці давньоєгипетського фараона Тутанхамона, зробленим Говардом Картером два десятиліття тому. Але, незважаючи на масштаби цього надзвичайного викриття, ця новина не викликала переполоху серед європейського суспільства, стурбованого ескалацією конфлікту на континенті, пише Ancient-Origins.

Комір із золота та лазуриту короля Псусенна I спочатку знайдений у його гробниці в Танісі /фото: Джон Кампана

Срібний фараон Псусеннес перевертає припущення з ніг на голову

Напередодні Другої світової війни Монте знайшов гробницю відносно маловідомого фараона 21-ї династії Стародавнього Єгипту на ім’я Псусеннес I. Псусеннес був третім правителем своєї династії, яка прийшла до влади на початку Третього проміжного періоду, часу політичних потрясінь в Єгипті.

У цю епоху царська влада країни була роздроблена, і країна була поділена між Верхнім і Нижнім Єгиптом. У той час як фараони 21-ї династії правили з Таніса, їхній вплив був переважно обмежений регіоном дельти Нижнього Єгипту. Тим часом Фіви були оплотом верховного жерця Амона, який керував Верхнім Єгиптом.

Було логічно припустити, що фараони 21-ї династії не володіли великою владою. Тим не менш, відкриття гробниці Псусеннеса I скасувало це припущення. Найвизначнішою знахідкою в гробниці була міцна срібна труна, через що Псусеннеса називають Срібним фараоном.

Срібна антропоїдна труна Псусеннеса I Срібного фараона / фото: Єжи Стшелецький

Срібні та золоті скарби гробниці Псусенна

У давньоєгипетській культурі золото вважалося плоттю богів, а срібло — їхніми кістками. Хоча золота було більше в Стародавньому Єгипті, срібло було ще більш цінним, оскільки його доводилося імпортувати із Західної Азії та Середземномор’я.

Таким чином, міцна срібна труна, знайдена в гробниці Псусенна, була свідченням його величезного багатства та влади. Крім того, виняткова майстерність металевих предметів, знайдених усередині гробниці, включаючи срібну труну, свідчить про те, що Псусеннес також мав робочу силу, необхідну для виготовлення таких розкішних предметів.

Сама мумія Псусеннеса не пережила віків, і замість неушкодженого тіла Монте знайшов лише купу кісток, чорний пил і різні похоронні предмети, включаючи золоту дошку для мумії та ефектну маску з цільного золота, яка закривала б обличчя фараона.

Золота посмертна маска Псусеннеса І. / фото: Дейв Накаяма

Переоцінка третього проміжного періоду

Відсутність збереження не дивно, враховуючи середовище, в якому був похований Псусеннес. На відміну від посушливого, схожого на пустелю середовища Долини Царів у Луксорі, більша частина Нижнього Єгипту складалася з вологої болотистої землі. Таніс, звичайно, не був винятком із цього правила.

Через те, що вода просочувалася крізь землю, мумія Псусеннеса була зруйнована, а більшість дерев’яних виробів з часом зіпсувалася. Тим не менш, Монте зміг відновити кілька предметів, таких як баночки та шабті, а також дорогоцінні предмети в саркофазі. Кажуть, що ці скарби конкурували зі скарбами Тутанхамона.

Виняткову владу та багатство Псусеннес можна пояснити його надзвичайно тривалим правлінням, яке, за записами Манефона, тривало 41 або 46 років (приблизно 1047 і 1001 рр. до н. е.). Деякі єгиптологи навіть припускають, що Псусенн правив 51 рік. Враховуючи, що Псусенн правив у період політичної нестабільності, тривалість його правління справді вражає.

Беручи до уваги багатство предметів, знайдених у гробниці Псусенна, а також тривалість його правління, виявляється, що переоцінка ситуації в Єгипті в Третьому проміжному періоді, принаймні під час правління Псусенна Срібного фараона, є довгою.

Читайте також: Сфінкс римської доби, знайдений у храмовому комплексі Дендера.

Поділитися:
Категорії
Історія
Стрічка новин

Читайте також: