Польські археологи виявили в Старій Донголі брили, вкриті ієрогліфами

Польські археологи під час розкопок у Старій Донголі в Судані виявили вкриті ієрогліфами блоки пісковика з храму фараонів...
Фото: Dr. Dawid F. Wieczorek

Польські археологи під час розкопок у Старій Донголі в Судані виявили вкриті ієрогліфами блоки пісковика з храму фараонів. Вони походять з першої половини І тис. до н.е. Поки що руїн такого раннього періоду там не знайдено; це може повернути історію міста на тисячу років назад.

Про це повідомляє видання Nauka w polsce.

Стара Донгола була столицею королівства Макурія з 5 по 14 століття. Макурія була могутнім царством, яке займало територію між 2-м і 5-м катарактами Нілу. Під час цьогорічних досліджень Центру середземноморської археології Варшавського університету археологи знайшли в середньовічній цитаделі кам’яні блоки з єгипетськими ієрогліфічними написами та фігурним декором.

Єгиптолог доктор Давід Ф. Вічорек вважав їх елементами храму фараона. За його словами, споруда датується першою половиною І тисячоліття до нашої ери. Це були часи XXV династії Єгипту, яка правила величезними територіями Північно-Східної Африки та Близького Сходу. Цей показник позначається шрифт і технологія обробки блоків пісковика.

«Це величезний сюрприз, тому що, незважаючи на 60-річну польську археологічну присутність у Старій Донголі, жодних доказів такої ранньої будівельної діяльності на цьому місці досі не виявлено», – сказав доктор Вєчорек PAP.

«Наразі неможливо однозначно сказати, чи є цей матеріал місцевим, чи просто привезений з якогось іншого місця. Тим не менш, дивно, що цих блоків так багато — і з різних частин, здається, одного храму,” він додав.

Доктор Вєчорек уточнив, що наразі нарахував близько 100 характерних блоків білого пісковику, але лише деякі з них мали сліди давньої обробки. Вони були повторно використані для житлової забудови в середні віки.

«У нас є блоки від підлоги, від зовнішніх стін і, здається, від самого пілону (вежі, що фланкує вхід до храму — ПАП), що може свідчити про місцеве походження будівлі», — підкреслив єгиптолог.

Якби археологи змогли довести, що блоки не були привезені з цієї місцевості, а походять із стародавнього храму, який знаходився в Старій Донголі, це було б важливим відкриттям для історії Судану, оскільки досі вважалося, що місто було засноване у 5 столітті нашої ери.

«Це повернуло б відому історію цього міста більш ніж на 1000 років назад», – сказав доктор Вічорек.

Вчений зазначив, що в радіусі понад сто кілометрів від Старої Донголи невідомі об’єкти з архітектурою в єгипетському стилі. Найближчими є Гебель Баркал, приблизно в 150 км вгору по Нілу, і Кава, приблизно в 120 км вниз по Нілу. Обидва були провідними міськими та релігійними центрами, створеними за часів Нового царства – відповідно в 16 і 14 століттях до нашої ери.

Однак експерт не виключає, що на цій ділянці долини Нілу було більше єгипетських центрів. Сучасний стан знань може лише відображати стан археологічних досліджень. «Сподіваюся, наше відкриття допоможе заповнити цю прогалину», – додав доктор Вічорек.

Єгиптолог пробуде в Судані до 9 березня. Роботи ще тривають. «Щодня з розкопок виходять нові ідентичні блоки, але лише деякі з них зберегли сліди оригінальної обробки або рельєфного декору», – сказав PAP доктор Вічорек.

Експедиція PCMA UW працює в Старій Донголі з 1964 року. В останні роки робота науковців у цьому місці активізувалася.

Читайте також: У Єгипті виявлені гробниці коптської епохи.

Поділитися:
Категорії
ІсторіяФото
Стрічка новин

Читайте також: