Ситуація на Запорізькій АЕС: заява генерального директора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі

Підвищення ризику воєнних дій поблизу Запорізької АЕС може потенційно поставити під загрозу ядерну безпеку на цьому великому об'єкті...
Запорізька АЕС, ЗАЕС
Запорізька АЕС / фото: Українська правда

29 липня генеральний директор Рафаель Маріано Гроссі заявив, що Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС) завершила плановий переведення енергоблоку №5 на холодну зупин, а енергоблок №4 — на гарячий.

«ЗАЕС провела цю зміну стану реактора для проведення ремонтних робіт на енергоблоці 5, які можливі лише за холодної зупинки. Вчора вранці 5-й енергоблок було переведено на холодну зупинку, через три дні після того, як 4-й енергоблок було переведено на «гарячу» зупинку, його пара тепер використовується для очищення стічних вод на ЗАЕС. Інші агрегати залишаються в режимі холодного зупинки», — повідомив Гроссі.

Експерти МАГАТЕ, які були присутні на майданчику, закликали ЗАЕС вивчити всі можливі варіанти встановлення зовнішнього котла замість вироблення необхідної пари, що дозволило б майданчику перевести всі енергоблоки в стан холодного зупинки. Як повідомлялося раніше, національний регулятор України – Держатомрегулювання – видав розпорядження регулюючих органів, щоб обмежити роботу всіх шести блоків станом холодного зупинки.

Вчора група МАГАТЕ відвідала реакторний блок 5, де оглянула корпус реактора, басейн витримки та парогенератор. Група зазначила, що все обладнання перебуває у нормальному стані. Під час візиту не було жодних обмежень, і група не виявила жодних мін чи вибухових речовин.

Однак під час обходу периметра дільниці у четвер група підтвердила, що міни, які вони помітили 23 липня, ще на місці. МАГАТЕ також продовжує запитувати доступ до дахів реакторів ЗАЕС та їх машинних залів.

Генеральний директор Гроссі ще раз наголосив на винятковій важливості дотримання п’яти основних принципів захисту ЗАЕС, які він встановив 30 травня в Раді Безпеки ООН, заявивши, що не повинно бути жодних нападів з боку або проти станції і що вона повинна не використовуватися як склад або база для важкого озброєння – реактивних систем залпового вогню, артилерійських систем та боєприпасів, танків.

«Підвищення ризику воєнних дій поблизу Запорізької АЕС може потенційно поставити під загрозу ядерну безпеку на цьому великому об’єкті. Я закликаю всі сторони утримуватися від будь-яких дій, які можуть призвести до ядерної аварії з потенційними наслідками для здоров’я населення та довкілля», – заявив генеральний директор Гроссі.

Читайте також: Рафаель Гроссі розпочав візит на Запорізьку АЕС.

Поділитися:
Категорії
Головні новиниУкраїна
Стрічка новин

Читайте також: