Через помилку вчених «Брама пекла» горить уже понад 50 років

У Туркменістані знаходиться газовий кратер Дарваза, який безперервно горить із 1971 року. Серед місцевих жителів та туристів він відомий як «Брама пекла»...
газовий кратер Брама пекла в Туркменістані
Фото: Вікіпедія

У Туркменістані знаходиться газовий кратер Дарваза, який безперервно горить із 1971 року. Серед місцевих жителів та туристів він відомий як «Брама пекла» або «Двері в пекло», але є й офіційна назва – «Сяйво Каракумів».

Кратер розташований за 90 км від аула Ербент у Дашогузському велаяті. Його діаметр становить близько 60 метрів, а глибина – приблизно 20 метрів.

Як же вийшло, що він безперервно горить понад 50 років?

У 1971 поблизу поселення Дарваза в Туркменській РСР радянськими геологами було виявлено скупчення підземного газу. Розкопки та буріння розвідувальної свердловини допомогли геологам натрапити на підземну каверну (порожнечу), куди після обвалилися верхні шари ґрунту.

Там утворилася дірка, наповнена газом. Туди ж упали бурова вежа, все обладнання та транспорт. Ніхто серед людей тоді не постраждав.

Задля запобігання потраплянню в атмосферу всіх шкідливих для людей та худоби газів фахівці їх підпалили. Геологи вважали, що за кілька днів пожежа згасне, але це виявилося помилкою. У результаті з 1971 року відбувається безперервне горіння газу, що виходить із кратера.

У 2013 року в пустелі Каракуми створили державний природний заповідник, куди увійшов кратер Дарваза.

В цьому ж році це місце відвідав канадський мандрівник і дослідник Джордж Короніс, який спустився на дно «Двері до пекла». Там він провів дослідження та зібрав зразки. Виявилося, що всередині кратера є бактерії, які неможливо зустріти будь-де на поверхні нашої планети.

У 2022 році уряд Туркменістану доручив знайти спосіб загасити кратер. Але поки що проблема не вирішена.

Джерело: Курсор Інфо

Поділитися:
Категорії
Цікаве
Стрічка новин

Читайте також: