Три обсерваторії разом зняли галактику Центавр А

NASA опублікувало зображення галактики, яке народилося завдяки спільній роботі одразу кількох обсерваторій, кожна з яких глянула на неї "у своєму світлі"...
НАСА опублікувало зображення галактики, яке народилося завдяки спільній роботі одразу кількох обсерваторій
Обробка забраження: : НАСА/CXC/SAO/Дж.Шмідт

NASA опублікувало зображення галактики, яке народилося завдяки спільній роботі одразу кількох обсерваторій, кожна з яких глянула на неї “у своєму світлі”, пише ERR.

Це зображення є продуктом об’єднання даних, отриманих кількома обсерваторіями. На ньому яскраво сяє галактика Центавр A (NGC 5128), в центрі якої знаходиться надмасивна чорна діра, що живиться газом і пилом, що її оточують. У процесі поглинання матерії вона вивергає назовні великі струмені високоенергетичних частинок. Джет, показаний у лівому верхньому куті цього зображення, тягнеться приблизно на 13 000 світлових років від чорної діри. Також видно смугу пилу, що оминає центр галактики, яка могла утворитися внаслідок зіткнення з меншою галактикою мільйони років тому.

Кольори цього зображення були вибрані з урахуванням джерел даних. Синій показує рентгенівське випромінювання, зафіксоване рентгенівською обсерваторією Чандра, помаранчевий представляє промені, помічені супутником Imaging X-ray Polarimetry Explorer (IXPE), а оптичне світло, яке спостерігається Європейською південною обсерваторією в Чилі, пофарбоване в білий і сірий кольори.

Центавр А активно вивчається з початку роботи обсерваторії Чандра в 1999 року. З IXPE, запущеним 2021 року, вчені можуть по-новому зрозуміти таємниці цього об’єкту. Апарат спеціалізується на вивченні якості рентгенівського світла, що називається поляризацією, яка пов’язана з організацією електромагнітних хвиль. Цей спеціалізований вимір допомагає вченим вивчати, як частинки розганяються до високих енергій та швидкостей – майже швидкості світла – взаємодіючи з такими екстремальними космічними об’єктами, як ця галактика.

За допомогою вивчення галактики Центавр А дослідники, які використовують IXPE, намагаються зрозуміти, що викликає рентгенівське випромінювання у джетах. До цього часу їм не вдавалося виявити поляризації рентгенівських променів. Це вказує на те, що важчі електрони частинки, такі як протони, не виробляють рентгенівські промені.

NGC 5128 знаходиться в 12 мільйонах світлових років від Землі в сузір’ї Центавра і є п’ятою за яскравістю галактикою на небі.

Читайте також: NASA опублікувало унікальне відео, зняте навколо Землі.

Поділитися:
Категорії
Наука і технології
Стрічка новин

Читайте також: