Телескоп Хаббл бачить надшвидку чорну діру

На волі є невидимий монстр, що якби він був у нашій Сонячній системі, він міг би подорожувати від Землі до Місяця за 14 хвилин...
Телескоп Хаббл зафіксував надшвидку чорну діру / фото: NASA

На волі є невидимий монстр, який мчить міжгалактичним простором так швидко, що якби він був у нашій Сонячній системі, він міг би подорожувати від Землі до Місяця за 14 хвилин, повідомляє NASA.

Ця надмасивна чорна діра, вага якої дорівнює 20 мільйонам сонць, залишила за собою ніколи раніше не бачений «слід» новонароджених зірок довжиною 200 000 світлових років, що вдвічі перевищує діаметр нашої галактики Чумацький Шлях. Ймовірно, це результат рідкісної, дивної гри між трьома масивними чорними дірами.

Замість того, щоб поглинати зірки попереду, як космічний Pac-Man, швидка чорна діра вривається в газ перед собою, щоб ініціювати нове утворення зірок у вузькому коридорі. Чорна діра мчить надто швидко. Нічого подібного раніше не бачили, але її випадково зафіксував космічний телескоп Хаббл NASA.

«Ми думаємо, що ми бачимо слід за чорною дірою, де газ охолоджується і може утворювати зірки. Отже, ми спостерігаємо за утворенням зірок у чорній дірі», — сказав Пітер ван Доккум з Єльського університету в Нью-Гейвені. Коннектикут. «Те, що ми бачимо, — це наслідки. Подібно до сліду за кораблем, ми бачимо слід за чорною дірою». Стежка повинна містити багато нових зірок, враховуючи, що вона майже вдвічі менша за яскравість головної галактики, з якою вона пов’язана.

Чорна діра лежить на одному кінці колони, яка тягнеться до її материнської галактики. На самому зовнішньому кінчику колони є надзвичайно яскравий вузол іонізованого кисню. Дослідники вважають, що газ, ймовірно, піддається струсові і нагрівається від руху чорної діри, що стикається з газом, або це може бути випромінювання від акреційного диска навколо чорної діри. «Газ, що знаходиться перед ним, отримує шок через цей надзвуковий, дуже високошвидкісний удар чорної діри, що рухається крізь газ. Як це працює, насправді невідомо», — сказав ван Доккум.

«Це чиста інтуїція, що ми натрапили на це», — додав ван Доккум. Він шукав кульові зоряні скупчення в сусідній карликовій галактиці. «Я просто сканував зображення Хаббла, а потім помітив, що у нас є невелика смуга. Я відразу подумав: «О, космічне проміння потрапляє на детектор камери та викликає лінійний артефакт зображення». Коли ми усунули космічні промені, ми зрозуміли, що воно все ще там. Це не було схоже на те, що ми бачили раніше».

Оскільки це було дуже дивно, ван Доккум і його команда провели подальшу спектроскопію в обсерваторіях W. M. Keck на Гаваях. Він описує зоряний шлях як «досить дивовижний, дуже, дуже яскравий і дуже незвичайний». Це привело до висновку, що він дивився на наслідки чорної діри, яка летіла крізь гало газу, що оточувало головну галактику.

Ця міжгалактична ракета, ймовірно, є результатом численних зіткнень надмасивних чорних дір. Астрономи підозрюють, що перші дві галактики злилися, можливо, 50 мільйонів років тому. Це об’єднало дві надмасивні чорні діри в їхніх центрах. Вони оберталися один навколо одного, як подвійна чорна діра.

Потім з’явилася інша галактика зі своєю надмасивною чорною дірою. Це відповідає старій ідіомі: «компанія на двох, а натовп на трьох». Три чорні діри, змішавши його, призвели до хаотичної та нестабільної конфігурації. Одна з чорних дір відібрала імпульс у двох інших чорних дір і була викинута з головної галактики. Оригінальний подвійний файл міг залишитися недоторканим, або нова чорна діра-переслідувач могла замінити одну з двох, які були в оригінальному подвійному файлі, і викинути попереднього компаньйона.

Коли одна чорна діра вилетіла в одному напрямку, двійкові чорні діри вилетіли в протилежному напрямку. На протилежному боці головної галактики можна побачити деталь, яка може бути бінарною чорною дірою. Непрямим доказом цього є те, що в ядрі галактики немає жодних ознак активної чорної діри. Наступним кроком є проведення подальших спостережень за допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба НАСА та рентгенівської обсерваторії Чандра, щоб підтвердити пояснення чорної діри.

Читайте також: 6 квітня у небі зійде «Рожевий Місяць».

Поділитися:
Категорії
Наука і технології
Стрічка новин

Читайте також: