Вчені розкрили рецепт бальзамування стародавніх єгиптян

Експерти показали, що стародавні єгиптяни були майстрами в хімії і точно знали, які інгредієнти потрібні, щоб зупинити гниття плоті....
Ілюстративне фото

Вони ідеально збереглися протягом тисячоліть, а їхні риси обличчя помітні й сьогодні.

Тепер дослідники з’ясували, чому єгипетські мумії все ще виглядають так добре – і все це пов’язано з ретельно підібраним рецептом бальзамування, пише Daily Mail.

Експерти показали, що стародавні єгиптяни були майстрами в хімії і точно знали, які інгредієнти потрібні, щоб зупинити гниття плоті.

Нещодавно знайдені рецепти бальзамування, які використовувалися близько 2700 років тому, включали деревну смолу, ялівець і бджолиний віск.

Деякі з них були імпортовані аж із Південно-Східної Азії та мали важливі антибактеріальні властивості, кажуть експерти.

Міжнародна група дослідників проаналізувала 31 керамічну посудину, знайдену в майстерні бальзамування в Саккарі – одному з найважливіших кладовищ стародавнього Єгипту.

Рецепт бальзамування стародавніх єгиптян

Рецепт бальзамування містив:

– смола елемі

– смола фісташкового дерева

– бджолиний віск

– субпродукти ялівцю (використовуються для бальзамування голови)

На посудинах, датованих 664 роком до н. е., були нанесені тексти з інструкціями щодо бальзамування, наприклад «покласти на голову» або «перев’язати її».

Вони також містили назви бальзамуючих речовин і мали залишки самих речовин.

Це дозволило команді вперше зрозуміти, які хімікати використовувалися під час муміфікації та як їх змішували, називали та застосовували.

Наприклад, вони знайшли три різні суміші, які включали такі речовини, як смола елемі, смола фісташкового дерева, бджолиний віск і побічні продукти ялівцю, які спеціально використовувалися для бальзамування голови.

Інші суміші використовували для миття тіла або пом’якшення шкіри.

Автори також показали, що багато бальзамуючих речовин походять далеко за межі Єгипту – наприклад, продукти з фістшкового дерева та ялівцю, ймовірно, імпортуються із Середземноморського регіону, а смоли елемі, можливо, походять із тропічних лісів Південно-Східної Азії.

Доктор Максим Рагеот, один із авторів з Університету Тюбінгена в Німеччині, сказав: «Бальзамувальник використовував деякі речовини, які можуть мати важливі як протигрибкові, так і антимікробні властивості.

«Це корисно, наприклад, для збереження людських тканин і зменшення деяких неприємних запахів.

«Такі матеріали, як смола і бджолиний віск, також можна використовувати, щоб закрити пори шкіри та зменшити вологість».

Перша частина процесу бальзамування, який загалом тривав 70 днів, передбачала видалення внутрішніх органів людини, за винятком серця.

Тіло було покрито різновидом солі під назвою натрон, щоб висушити його, перш ніж бальзамувальники намастили його зсередини та зовні, щоб зберегти шкіру.

Весь процес мав допомогти «перетворити» людину із земної істоти на божественну і підготувати її до загробного життя.

Професор Філіп Стокхаммер, який також працював над дослідженням, сказав, що одним із найдивовижніших знахідок було те, що тропічні смоли були транспортовані аж до Південно-Східної Азії.

«Бальзамування було першим рушієм глобалізації, тому що це означає, що вам потрібно було транспортувати ці смоли на великі відстані — від Південно-Східної Азії до Єгипту», — сказав він.

«Це також показує, що люди, які працюють у цих майстернях – ці спеціалісти – знали, які речовини вони використовують.

«Ці люди використовували антибактеріальні та протигрибкові речовини, щоб найкраще зберегти шкіру, не знаючи нічого про бактерії.

Читайте також: В Єгипті археологи знайшли 4300-річну мумію.

Поділитися:
Категорії
Історія
Стрічка новин

Читайте також: