Розшифровано рукопис, який описує метеороскоп Птолемея

Вважається, що автором пергаменту, знайденого в бібліотеці абатства Боббіо в Італії, є давньогрецький математик, астроном і географ Клавдій Птолемей...
Фото: Lumiere Technology /Pascal Cotte і Salvatore Apicella

Вважається, що автором пергаменту, частини великого рукопису, знайденого в бібліотеці абатства Боббіо в Італії, є давньогрецький математик, астроном і географ Клавдій Птолемей, повідомляє Ancient-Origins. Цей рукопис надає нові знання про роботу Птолемея та проливає світло на важливий інструмент, який використовувався в стародавній астрономії – армілярний інструмент, також відомий як метеороскоп Птолемея. Насамперед це був інструмент, який використовувався для обчислення висот і відстаней відносно небесних тіл.

Метеороскоп Птолемея: астрономічне диво

У рукописі описується конструкція та використання цього стародавнього інструменту для відстеження відстаней і зірок. Метеороскоп Птолемея використовувався для астрономічних спостережень і розрахунків і міг використовуватися для визначення діапазону інформації, наприклад широти в градусах від екватора, точної дати сонцестояння чи рівнодення або видимого розташування планети в зодіаку.

Відповідно до дослідження, опублікованого в The Archive for History of Exact Sciences, це був складний пристрій, що складався з вкладених і мобільних металевих кілець, які можна було використовувати для астрономічних спостережень і розрахунків. Він згадувався в кількох стародавніх текстах, включаючи власну книгу Птолемея про створення карт «Географія».

Структура та робота інструменту досі були невідомі.

Хоча згадки про інструмент були знайдені в різних стародавніх текстах, деталі його будови та роботи були відсутні до відкриття цього рукопису. У тексті міститься детальний опис кожного компонента інструменту, як вони повинні були бути зроблені та як вони повинні бути зібрані разом.

Повна система кілець метеороскопа, не в масштабі. В онлайн-версії кільце «астролябії» червоного кольору, а кільця «вертикальне» та «всенахилене» — зеленого. (Jones, A et al/ Archive for History of Exact Sciences )

Реконструкція та поєднання складного тексту

Це були роки кропіткої роботи для групи дослідників із Сорбоннського та Нью-Йоркського університетів, які мали серйозні труднощі з реконструкцією тексту. Рукопис був написаний на переробленому шматку пергаменту і залишався таємницею протягом століть. Насправді раніше з нього було прочитано лише кілька слів, яких було недостатньо, щоб зрозуміти, що його зміст не пов’язаний з астрономією.

«Сторінки в рукописі з ледь помітним грецьким текстом були виявлені ще в 1819 році Анджело Маєм, але він не зміг прочитати більшість сторінок», — сказав Newsweek Олександр Джонс, один із провідних дослідників дослідження. «[Він також] значно погіршив ситуацію для наступних вчених, застосувавши хімічну обробку сторінок, яка мала виділити написане, але насправді лише забарвила їх у темно-коричневий колір».

Угорі: УФ-флуоресцентне зображення від Lumière Technology. Перевернутий латинський надтекст темно-коричневого кольору та грецький підтекст світло-коричневого кольору. Внизу: кольорове зображення з накладеними кальками грецького підтексту. (© Veneranda Biblioteca Ambrosiana/Mondadori Portfolio/ Архів історії точних наук )

Команда почала детально аналізувати рукопис у січні 2020 року, використовуючи методи мультиспектральних зображень, щоб виявити приховані чорнила. Команді вдалося розшифрувати достатню частину рукопису, щоб ідентифікувати її як втрачену книгу Птолемея про прилад з дев’ятьма кільцями, який він назвав «Метеороскоп».

Розуміння Птолемея та знайденого рукопису

Роботи Птолемея вважаються одними з найважливіших в історії науки, зокрема в галузі астрономії. Він відомий своїм внеском у розуміння руху небесних тіл, а також розробкою геоцентричної моделі Всесвіту, яка розмістила Землю в центрі космосу.

Рукопис складається з двох частин, у першій частині детально описано, як кожен компонент приладу повинен бути виготовлений і як вони повинні були бути зібрані, а друга частина складається з коротких розділів, які описують, як використовувати інструмент для конкретних спостережень або розрахунків .

Деякі сторінки все ще важко читати, і команда продовжує аналізувати рукопис, щоб знайти додаткову інформацію.

Читайте також: Найдавніша 1100-річна єврейська Біблія виставлена на аукціон Sotheby’s.

Поділитися:
Категорії
ІсторіяФото
Стрічка новин

Читайте також: