Розкішна давньоримська виноробня знайдена поблизу Риму

Розкішна давньоримська виноробня знайдена поблизу Риму. Розкопки показують, що об’єкт включав розкішні їдальні з видом на фонтани, з яких лилося вино ...
Давньоримська виноробня на віллі Квінтіліїв / фото: Stefano Castellani

З усіх римських руїн, вілла Квінтіліїв є, мабуть, найбільш вражаючою – майже місто в мініатюрі, що охоплює до 24 гектари, пише The Guardian.

Розташована на стародавній Аппієвій дорозі, що тягнеться на південний схід від Риму, вілла мала власний театр, арену для перегонів на колісницях і комплекс бань зі стінами та підлогою, викладеними розкішним мармуром.

Але історія вілли, витоки якої лежать у другому столітті нашої ери, щойно стала ще більш примітною, коли було відкрито вишукану виноробню, яка не має собі рівних у римському світі за розкішшю.

Заклад включав низку розкішних їдалень з видом на фонтани, що вирували молодим вином. Існували також обкладені мармуром майданчики, де поневолені робітники топтали щойно зібрані фрукти, а імператор, можливо, спостерігав, коли бенкетував зі своєю свитою.

Виноробня, розташована за межами Риму в античні часи, була розташована на території, яка колись була фруктовими садами та сільськогосподарськими угіддями, усіяними монументальними гробницями та віллами супербагатих.

«Вілла Квінтіліїв була дивовижним міні-містом, доповненим розкішною виноробнею для самого імператора, щоб потурати своїм вакхічним тенденціям», — сказав археолог д-р Емлін Додд, помічник директора Британської школи в Римі та експерт із стародавнього виробництва вина.  Висновки археологів він опублікував у статті для наукового журналу Antiquity.

Відкриття давньоримської виноробні сталося випадково, коли археологи італійського міністерства культури намагалися знайти один із стартових постів для арени вілли. Траса для перегонів колісниць була побудована імператором Коммодом, який правив у 177-192 рр. нашої ери. Пізніше виноробня, як виявилося, була побудована над одними з цих стартових воріт.

Це був сумнозвісний жорстокий Коммод, який наказав убити початкових власників вілли, багатих братів Квінтіліїв, у 182-3 рр. нашої ери. Після цього імперські правителі взяли комплекс у особисту власність, розширюючи та видозмінюючи його протягом століть.

Той факт, що ім’я Гордіан вибито на величезній ємності для збору вина, означає, що імператор, ймовірно, побудував виноробню або відреставрував її. Майже напевно це був би Гордіан III, вказуючи дату 238-244 рр. н.е., оскільки перший і другий імператори з таким іменем царювали лише кілька днів.

На віллі, яка відкрита для публіки, Додд звернув увагу на нещодавно розкопані прямокутні зони виноробства.

“Зазвичай ці пішохідні зони покриваються водонепроникним бетоном”, – сказав він. «Але вони були вкриті червоним мармуром. Що не ідеально, оскільки мармур стає неймовірно слизьким, коли намокає. Але це показує, що будь-хто, хто будував це, надавав перевагу екстравагантній природі виноробні над практичними міркуваннями».

Після витоптування подрібнений виноград відвозили до двох механічних пресів діаметром 2 метри, які стояли поруч. Отримане виноградне сусло потім направляли в три фонтани, які виливалися з напівкруглих ніш, вмонтованих у стіну внутрішнього двору. Насправді було п’ять фонтанів, з двох зовнішніх носиків лилася вода.

Виноградне сусло, витікаючи каскадом із фонтанів, текло по відкритих каналах у величезні керамічні долії, або глеки для зберігання, встановлені в землі – стандартна техніка виноробства в Стародавньому Римі, оскільки вони створювали стабільне мікросередовище, в якому відбувалося бродіння.

Криті їдальні з широкими відкритими входами були розташовані навколо трьох сторін цього відкритого двору. Гіпотеза Додда полягає в тому, що тут імператор бенкетував і насолоджувався повним театральним видовищем виробництва вина.

Лише одна з цих їдалень була розкопана – Додд хотів би знайти фінансування, щоб відкрити їх усі – і її стіни та підлога були вкриті різнокольоровими інкрустованими мармуровими шпонами зі складними геометричними візерунками.

Схоже, що вся споруда була спроектована з урахуванням як практичного аспекту виробництва вина, так і суцільного театру.

Листи попереднього імператора Марка Аврелія засвідчують, що він бенкетував, спостерігаючи за тим, як відбувається виноробство – можливо, на розкішному виноробному заводі на Віллі Магна в 30 милях на південний схід, що є єдиною паралеллю до нової відкрита виноробня в археологічних записах.

Гіпотеза Додда полягає в тому, що імператор і його свита, можливо, відвідували віллу Квінтіліїв щорічно, щоб урочисто відкрити врожай того року з вражаючим ритуалом і, звичайно, п’яним — бенкетом.

Читайте також: У Польщі під час розкопок виявили золоті монети.

Поділитися:
Категорії
Історія
Стрічка новин

Читайте також: