Найдавніша 1100-річна єврейська Біблія виставлена на аукціон Sotheby’s

Ця біблія може стати найдорожчим історичним документом, коли-небудь проданим на аукціоні, якщо переможна ставка перевищить 43,2 мільйона доларів...
Кодекс Сассун / фото: reuters

Один із найстаріших біблійних рукописів, що зберігся, – майже повна 1100-річна єврейська Біблія – буде виставлена на аукціон у травні, повідомляє Daily Mail.

За оцінками експертів аукціонного дому Sotheby’s у Нью-Йорку, вона буде продана за ціною від 30 до 50 мільйонів доларів (25,5 та 41 мільйон фунтів).

Ця біблія може стати найдорожчим історичним документом, коли-небудь проданим на аукціоні, якщо переможна ставка перевищить 43,2 мільйона доларів, сплачених за перше видання Конституції Сполучених Штатів.

«Кодекс Сассун» — рукописна книга на пергаменті в шкіряній палітурці, і згідно з радіовуглецевим датуванням, була створена між 880 і 960 роками.

Стиль написання також припускає, що його творцем був писар початку 10-го століття в Єгипті або Леванті, однак точно, коли і де він була зроблена біблія, досі невідомо.

Жакі Сафра, банкір і колекціонер мистецтва, придбав «Кодекс Сассун» у 1989 році за 3,19 мільйона доларів (2,60 мільйона фунтів стерлінгів) і зараз виставляє його на продаж.

«Ціла єврейська Біблія зустрічається відносно рідко», — сказав Йосеф Офер, професор вивчення Біблії в Ізраїльському університеті Бар Ілан.

Єдиними двома з цього періоду є Алеппський кодекс 10 століття та Ленінградський кодекс початку 11 століття.

Дійсно, лише сувої Мертвого моря та кілька фрагментів ранньосередньовічних текстів є старшими.

«Це є фундаментальним не лише для юдаїзму, а й для світової культури», — сказала Шерон Ліберман Мінц, старший спеціаліст із юдаїки Sotheby’s.

Codex Sassoon має 792 сторінки – бракує лише 12 – і містить близько 92 відсотків єврейської Біблії.

Його 24 книги поділяються на три частини: П’ятикнижжя, Пророки та Писання.

У кодексі також містяться вказівки щодо того, як правильно писати, вимовляти, розставляти розділові знаки та правильно співати слова, які називаються «Масора».

Це відрізняє його від сувоїв Тори, які написані особливим, легким для читання письмом, відомим як «Ктав Ашурі» або «ассирійське письмо», яке позбавлене голосних і розділових знаків.

Багато кодексів були створені єврейськими вченими, відомими як масорети, і захищалися сирійськими єврейськими громадами протягом століть аж до 20 століття.

У 1929 році цю книгу у Франкфурті купив легендарний колекціонер єврейських рукописів Девід Соломон Сассун.

Містер Сассун був сином іракського єврейського бізнес-магната, який народився в Бомбеї і наповнив свій лондонський будинок величезною колекцією єврейських рукописів.

До своєї смерті в 1942 році він зібрав понад 1200 рукописів, і кодекс був проданий у 1978 році Британському залізничному пенсійному фонду приблизно за 320 000 доларів (281 000 фунтів стерлінгів).

Пенсійний фонд перепродав Codex Sassoon через 11 років пану Сафрі в десять разів дешевше.

Зараз він демонструється в Музеї єврейського народу АНУ в Тель-Авіві в рамках світового туру артефакту перед його продажем.

Востаннє Кодекс Сассуна був виставлений на загальний огляд у 1982 році в Британській бібліотеці.

Читайте також: В Китаї знайдена вишукана цегляна гробниця часів династії Цзінь.

Поділитися:
Категорії
ІсторіяФото
Стрічка новин

Читайте також: