Культовий комплекс періоду Західних Гьоктюрків переписує історію Казахстану

Археологи оголосили про відкриття культового комплексу періоду Гьоктюрк у Тарбагатайському районі Східно-Казахстанської області Казахстану. ...
курган, пряжка пояса, археологічна знахідка
Фото: TRT HABER

Археологи оголосили про відкриття культового комплексу періоду Гьоктюрк у Тарбагатайському районі Східно-Казахстанської області Казахстану про це повідомляє Heritage Daily.

Відкриття було зроблено в 2021 році, а про результати розкопок казахстанські ЗМІ оголосили лише зараз.

Комплекс датується періодом західних Гьоктюрків (6-8 століття нашої ери), коли регіон був населений кочовою конфедерацією тюркських народів.

Професор доктор Зайнолла Самашев сказав TRT HABER: «Після того, як Об’єднаний Гьоктюркський каганат було розділено на дві частини, на території Західного Туркестану було створено державу під назвою Великий Тюркський каганат. У це політичне об’єднання були включені не тільки степові племена, а й осілі общини в Согдійській і Хорезмській областях. У цьому сенсі держава Західних Гьоктюрків була дуже багатою політичною країною з точки зору культури та соціально-економічного розвитку».

За словами дослідників, це місце є першим прикладом культового комплексу Тюркського каганату, виявленого за межами Монголії, що пропонує нове уявлення про доісламське тюркське мистецтво та культурні практики народу Західних Гьоктюрків.

Комплекс, ймовірно, був побудований на честь одного із західних ханів Гьоктюрків і містив великий мавзолей, храм, церемоніальну доріжку, десятки малих і середніх курганів і інші споруди в східній зоні місця розкопок.

Також виявлено гранітну статую, що зображує кагана Гьоктюрка або Ябгу, що сидить, схрестивши ноги, і пряжку з золотого пластини із зображенням кагана Гьоктюрка, який сидить на своєму троні та тримає корону та кубок.

Професор д-р Самашев наголосив на значенні розкритої орнаментики як літературної спадщини, пов’язаної з тюркськими народами, наголошуючи на її важливості в цьому контексті. Пряжка вказує на передбачуване походження від клану Ашина, який став відомим у середині 6 століття нашої ери, коли лідер Бумін Каган підняв повстання проти Руранського каганату та сформував перший Перший тюркський каганат.

Читайте також: Археологи виявили бронзовий пояс з невідомого язичницького культу

Поділитися:
Категорії
Історія
Стрічка новин

Читайте також: